Connect with us

Europa League

United nuk shkon më shumë se barazimi, Inter bën detyrën

europa league

Europa League” është rikthyer këtë të enjte me 16 sfida plot gola dhe emocione. Mes të tjerash spikatën përballjet mes Club Brugge dhe Manchester United si dhe Ludogorets Razgrad-Inter.

“Djajtë e Kuq” të drejtuar nga Ole Solskjaer nuk mundën të shkonin më shumë se barazimi 1-1 në një transfertë mjaf të vështirë ndaj Club Brugge. United nuk e nisi me ritmin e duhur pjesën e parë, duke i lënë kështu mundësinë miqëve për të kaluar të parët në avantazh.

Emmanuel Dennis shënoi në minutën e 15’ për Brugge, duke kaluar topin me një parabël sipër trupit të portierit Sergio Romero. Barazimi për Manchester United do të vinte në minutën e 36’ kur Anthony Martial në një duel shpejtësie arriti të mposhtë ish-portierin e Liverpool, Simon Mignolet.

Pjesa e dytë nuk pati shumë histori, me disa raste sporadike për shënim nga të dyja ekipet por asgjë konkrete. Mbyllet kështu në shifrat 1-1 akti i parë i përballjes Brugge-Manchester United. Skuadrat do të takohen përsëri, kësaj rradhe në Old Trafford në 27 shkurt.

Për sa i përket përballjes Ludogorets Razgrad-Inter, italianët bënë detyrën përballë një kundërshtari relativisht modest. Në një ndeshje te dominuar nga djemtë e Contes, avantazhi erdhi vetëm në pjesën e dytë.

Ishte Christian Eriksen ai që në minutën e 71’ shënoi për Inter duke kaluar në avantazh “zikaltërit”. Ky ishte goli i parë i mesfushorit danez me fanellën historike italiane. Gjatë gjithë takimit, të besuarit e Contes nuk i lanë asnjë shans të vetëm për shënim kundërshtarëve.

Për të siguruar fitoren mendoi Romelu Lukaku. Në minutën e 90’ sulmuesi belg, me një penallti të shndëruar në gol vulosi shifrat 2-0 në favor të Inter.

Djemtë e Contes shkojnë në ndeshjen e rradhës me një avantazh të madh, dy gola të shënuar në fushë kundërshtare.

Alteo është një kontribues kryesor në "Portali Sportiv". Ka një eksperiencë disa vjeçare në fushën e gazetarisë sportive! Përcjell me pasion lajmin drejt audiencës tonë!

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

More in Europa League