Connect with us

Futboll

10 futbollistët më të shpejtë në botë

10 futbollistet me te shpejte

Cilet jane 10 futbollistët më të shpejtë në botë? Futbolli është një nga sportet më të njohura në botë, me miliona tifozë që akordohen për të parë ndeshjet dhe për të brohoritur skuadrat e tyre të preferuara. Një nga aspektet më emocionuese të futbollit është shpejtësia dhe shkathtësia e lojtarëve. Në këtë artikull do t’i hedhim një vështrim se filet jane 10 futbollistët më të shpejtë në botë

1. Kylian Mbappé – Paris Saint-Germain (Francë)

Kylian Mbappé konsiderohet gjerësisht si një nga lojtarët më të shpejtë të futbollit në botë. Francezi ka arritur shpejtësinë maksimale prej 36 km/h (22.4 mph) dhe ka përdorur ritmin e tij me efekt shkatërrues si për klubin ashtu edhe për vendin.

2. Alphonso Davies – Bayern Munich (Kanada)

Alphonso Davies shpërtheu në skenë me Bayern Munich në 2019, duke u vendosur shpejt si një nga lojtarët më të shpejtë dhe më emocionues në lojë. Ndërkombëtari kanadez ka pasur një shpejtësi maksimale prej 36.5 km/h (22.7 mph) dhe është po aq i aftë në sulm dhe mbrojtje.

3. Adama Traoré – Wolverhampton Wanderers (Spanjë)

Adama Traoré njihet për forcën dhe ritmin e tij të jashtëzakonshëm fizik, gjë që e bën atë një makth për mbrojtësit kundërshtarë. Reprezentuesi spanjoll ka pasur një shpejtësi maksimale prej 37.78 km/h (23.48 mph) dhe është një kërcënim i vazhdueshëm në kundërsulm.

4. Achraf Hakimi – Paris Saint-Germain (Marok)

Achraf Hakimi është një lojtar i gjithanshëm që mund të luajë si mbrojtës i krahut ose anësor, dhe ritmi i tij i shpejtë është një pasuri e madhe për çdo ekip. Marokeni ka arritur shpejtësinë maksimale prej 36.4 km/h (22.6 mph) dhe ka bërë tashmë një ndikim të madh në Paris Saint-Germain.

5. Leroy Sané – Bayern Munich (Gjermani)

Leroy Sané është një anësor i talentuar që kombinon aftësinë me ritmin e vrullshëm. Reprezentuesi gjerman ka pasur një shpejtësi maksimale prej 35.04 km/h (21.76 mph) dhe ka qenë një lojtar kyç për Bayern Munich në sezonet e fundit.

6. Kyle Walker – Manchester City (Angli)

Kyle Walker është një nga mbrojtësit më të shpejtë në botë dhe njihet për aftësinë e tij për të vazhduar edhe me sulmuesit më të shpejtë. Reprezentuesi anglez ka arritur shpejtësinë maksimale prej 37.8 km/h (23.48 mph) dhe është një lojtar i rëndësishëm si për Manchester Cityn ashtu edhe për kombëtaren e Anglisë.

7. Mohamed Salah – Liverpool (Egjipt)

Mohamed Salah është një golashënues pjellor, i cili është gjithashtu i bekuar me shpejtësi dhe shkathtësi të jashtëzakonshme. Reprezentuesi egjiptian ka arritur shpejtësinë maksimale prej 35 km/h (21.7 mph) dhe ka qenë një lojtar kyç për Liverpoolin në suksesin e tyre të fundit.

8. Inaki Williams – Athletic Bilbao (Spanjë)

Inaki Williams është një sulmues spanjoll i cili njihet për ritmin dhe aftësinë e tij në top. Lojtari i Bilbaos ka pasur shpejtësinë maksimale prej 35.7 km/h (22.2 mph) dhe ka qenë një lojtar kyç për ekipin e qytetit të tij.

9. Marcus Rashford – Manchester United (Angli)

Marcus Rashford është një sulmues i gjithanshëm i cili është po aq i rehatshëm duke luajtur në krah ose si sulmues qendror. Reprezentuesi anglez ka qenë me shpejtësi maksimale prej 35.1 km/h (21.8 mph) dhe ka qenë një lojtar kyç për Manchester United sezonet e fundit.

10. Sadio Mane – Liverpool (Senegal)

Sadio Mane është një sulmues senegalez i cili njihet për shpejtësinë dhe aftësinë e tij për të shënuar gola. Ylli i Liverpoolit ka arritur shpejtësinë maksimale prej 34.84 km/h (

Portali Sportiv është portali më i madh online që ofron artikuj profesionalë ,analiza, lajme sportive etj. Na ndiqni, ne nuk do tju zhgënjejmë.

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

More in Futboll