Connect with us

Futboll

10 futbollistët më të paguar në botë

messi, ronaldo

Futbolli, është sporti më popullor në nivel global, me rreth 3.5 miliardë fansa. Nuk është çudi që lojtarët më të mirë në botë paguhen me shuma të mëdha parash për talentet e tyre. Në këtë artikull do të shohim 10 futbollistët më të paguar në botë.

1. Lionel Messi – Fitimet totale: 1.2 miliardë dollarë


Lionel Messi është një futbollist profesionist argjentinas që luan për Paris Saint-Germain (PSG) dhe kombëtaren argjentinase. Ai konsiderohet gjerësisht si një nga lojtarët më të mirë të futbollit të të gjitha kohërave dhe ka fituar çmime të shumta, duke përfshirë shtatë tituj të Topit të Artë. Messi është futbollisti më i paguar i të gjitha kohërave, duke fituar rreth 1.2 miliardë dollarë gjatë gjithë karrierës së tij.

2. Cristiano Ronaldo – Fitimet totale: 1.1 miliardë dollarë

Cristiano Ronaldo është një futbollist profesionist portugez i cili aktualisht luan për Manchester United në Premier League angleze. Ai konsiderohet gjerësisht si një nga lojtarët më të mirë të futbollit të të gjitha kohërave dhe ka fituar pesë tituj të Topit të Artë. Ronaldo ka fituar rreth 1.1 miliardë dollarë gjatë gjithë karrierës së tij, duke e bërë atë futbollistin e dytë më të paguar të të gjitha kohërave.

3. Neymar Jr. – Fitimet totale: 400 milionë dollarë


Neymar Jr është një futbollist profesionist brazilian i cili aktualisht luan për Paris Saint-Germain (PSG) dhe ekipin kombëtar brazilian. Ai njihet për shpejtësinë, driblimin dhe aftësinë e tij për të shënuar dhe ka fituar çmime të shumta, duke përfshirë Topin e Artë. Neymar ka fituar rreth 400 milionë dollarë gjatë gjithë karrierës së tij, duke e bërë atë një nga futbollistët më të paguar të të gjitha kohërave.

4. Zlatan Ibrahimovic – Fitimet totale: 190 milion dollarë


Zlatan Ibrahimovic është një futbollist profesionist suedez i cili aktualisht luan për AC Milan në Serinë A. Ai njihet për aftësitë e tij teknike, goditjet e fuqishme dhe aftësitë akrobatike. Ibrahimovic ka fituar rreth 190 milionë dollarë gjatë gjithë karrierës së tij, duke e bërë atë një nga futbollistët më të paguar të të gjitha kohërave.

5. Wayne Rooney – Fitimet totale: 170 milion dollarë


Wayne Rooney është një futbollist profesionist anglez i cili aktualisht luan për Derby County në Championship. Ai njihet për shkathtësinë, forcën dhe aftësinë e tij për të shënuar. Rooney ka fituar rreth 170 milionë dollarë gjatë gjithë karrierës së tij, duke e bërë atë një nga futbollistët më të paguar të të gjitha kohërave.

6. Samuel Eto’o – Fitimet totale: 150 milion dollarë


Samuel Eto’o është një futbollist profesionist kamerunian i pensionuar i cili ka luajtur për disa klube më të mira evropiane, duke përfshirë Barcelonën, Interin e Milanos dhe Chelsean. Ai njihet për shpejtësinë, driblimin dhe aftësinë e tij për të shënuar. Eto’o ka fituar rreth 150 milionë dollarë gjatë gjithë karrierës së tij, duke e bërë atë një nga futbollistët më të paguar të të gjitha kohërave.

7. Ronaldinho – Fitimet totale: 140 milionë dollarë


Ronaldinho është një futbollist profesionist brazilian i pensionuar i cili ka luajtur për disa klube të mëdha evropiane, duke përfshirë Barcelonën dhe AC Milan. Ai njihet për aftësitë e tij teknike, aftësinë e driblimit dhe kreativitetin. Ronaldinho ka fituar rreth 140 milionë dollarë gjatë gjithë karrierës së tij, duke e bërë atë një nga futbollistët më të paguar të të gjitha kohërave.

8. Andres Iniesta – Fitimet totale: 130 milionë dollarë


Andres Iniesta është një futbollist profesionist spanjoll në pension i cili ka luajtur për Barcelonën dhe Vissel Kobe në Japoni. Ai njihet për kontrollin e topit, aftësinë e pasimit dhe kreativitetin. Iniesta ka fituar rreth 130 milionë dollarë gjatë gjithë karrierës së tij, duke e bërë atë një nga futbollistët më të paguar të të gjitha kohërave.

9. Kaka


Kaka është një futbollist brazilian në pension i cili njihet për kreativitetin dhe aftësinë e tij për të shënuar gola. Ai fitoi Topin e Artë në vitin 2007 dhe ka fituar rreth 110 milionë dollarë gjatë gjithë karrierës së tij.

10. Ronaldinho

Ronaldinho is a Brazilian soccer player who is known for his creative playing style and his ability to score spectacular goals. He has won numerous titles and awards throughout his career. Ronaldinho has earned an estimated $125 million throughout his career.

Si përfundim, këta 10 lojtarë janë ndër futbollistët më të talentuar dhe më të suksesshëm në histori. Ata kanë fituar vendin e tyre në mesin e futbollistëve më të paguar të të gjitha kohërave përmes përkushtimit, punës së palodhur dhe aftësive të jashtëzakonshme në fushë.

Portali Sportiv është portali më i madh online që ofron artikuj profesionalë ,analiza, lajme sportive etj. Na ndiqni, ne nuk do tju zhgënjejmë.

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

More in Futboll