Connect with us

Futboll

10 futbollistët më të mirë të viteve ’80

10 lojtarët më të mirë të viteve 80

Vitet ′80 ishin një epokë e artë për futbollin, me shumë futbollistë të jashtëzakonshëm që zbukuronin “tapetin  jeshil”, ndaj dhe ne menduam që të renditim 10 futbollistët më të mirë të viteve ′80. Nga Amerika e Jugut deri në Evropë, këta lojtarë dominuan lojën dhe lanë një trashëgimi të qëndrueshme. Këta janë 10 futbollistët më të mirë të vitit 1980.

1. Diego Armando Maradona – Argjentinë

Maradona ishte lojtari më i mirë i gjeneratës së tij, dhe në vitin 1980, ai tashmë po tregonte potencialin e tij. Ai ishte një fenomen që në moshë të re, dhe aftësia dhe dhuntia e tij e bënë atë një futbollist për ta adhuruar. Në vitin 1980, ai luajti për Boca Juniors në Argjentinë dhe paraqitjet e tij e ndihmuan skuadrën të fitonte titullin e ligës.

2. Michel Platini – Francë

Platini ishte një mjeshtër i mesfushës dhe aftësia e tij për të shënuar gola nga goditjet e lira ishte legjendare. Ai luajti për Saint-Etienne në vitin 1980 dhe paraqitjet e tij e ndihmuan skuadrën të fitonte titullin e ligës franceze.

3. Zico (Arthur Antunes Coimbra) – Brazil

Zico ishte një forcë krijuese në mesfushë, dhe aftësia dhe vizioni i tij e ndihmuan Brazilin të fitonte Kupën e Amerikës në vitin 1980. Ai luajti për Flamengo në 1980-ën  dhe ishte një lojtar kyç pasi ekipi fitoi titullin e ligës braziliane.

4. Karl-Heinz Rummenigge – Gjermani

Rummenigge ishte një sulmues efikas dhe golat e tij ndihmuan Bayern Munich të fitonte titullin e ligës gjermane në vitin 1980. Ai ishte gjithashtu një lojtar kyç për kombëtaren gjermane, duke shënuar gola të rëndësishëm në Kampionatin Evropian.

5. Paolo Rossi – Itali

Rossi ishte një “makineri golashënuese” dhe paraqitjet e tij ndihmuan Italinë të fitonte Kampionatin Evropian të 1980-ës. Ai luajti për Perugia në vitin 1980, dhe ishte golashënuesi më i mirë në ligën italiane.

6. Socrates (Sócrates Brasileiro Sampaio de Souza Vieira de Oliveir) – Brazil

Socrates ishte një lider në mesfushë, dhe inteligjenca dhe aftësia e tij e bënë atë një lojtar kyç për Brazilin. Ai luajti për Botafogo në 1980-ën dhe ndihmoi skuadrën të fitonte titullin e ligës braziliane.

7. Rudi Völler – Gjermani

Völler ishte një sulmues i palodhur dhe golat e tij ndihmuan Werder Bremen të fitonte kupën gjermane në vitin 1980. Ai ishte gjithashtu një lojtar kyç për kombëtaren gjermane, duke shënuar gola të rëndësishëm në Kampionatin Evropian.

8. Falcão (Paulo Roberto Falcão) – Brazil

Falcão ishte një “dinamo” i mesfushës dhe aftësia dhe vizioni i tij e ndihmuan Brazilin të fitonte Kupën e Amerikës nëf vitin 1980. Ai luajti për Romën në 1980-ën  dhe ishte një lojtar kyç pasi ekipi fitoi kupën e Italisë.

9. Preben Elkjær – Danimarkë

Elkjær ishte një sulmues i talentuar dhe golat e tij ndihmuan Borussia Mönchengladbach të fitonte titullin e ligës gjermane në 1980-ën. Ai ishte gjithashtu një lojtar kyç për kombëtaren daneze, duke shënuar gola të rëndësishëm në Kampionatin Evropian.

10.Michel Hidalgo – Francë (trajner)

Hidalgo ishte trajner i kombëtares franceze në vitin 1980, dhe taktikat dhe strategjitë e tij e ndihmuan ekipin të fitonte Kampionatin Evropian. Ai ishte një trajner i shkëlqyer që ishte në gjendje të nxirrte më të mirën nga lojtarët e tij.

Si përfundim, vitet 1980 ishin një kohë e mrekullueshme për futbollin dhe këta 10-të futbollistë ishin ndër më të mirët. Shkathtësia, dhuntia dhe vizioni i tyre i bënë ata idhuj në “tapetin jeshil” dhe shfaqjet e tyre frymëzuan një brez futbollistësh. Edhe sot, trashëgimia e tyre vazhdon, dhe ata mbahen mend si disa nga futbollistët  më të mëdhenj në historinë e futbollit.

Portali Sportiv është portali më i madh online që ofron artikuj profesionalë ,analiza, lajme sportive etj. Na ndiqni, ne nuk do tju zhgënjejmë.

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

More in Futboll