Connect with us

Europa League

Pierre-Emerick Aubameyang: Ndihem shumë, shumë keq…

Pierre-Emerick Aubameyang

Nga ekstazia, në dëshpërim, sulmuesi i Arsenal, Pierre-Emerick Aubameyang i përjetoi të gjitha brenda 7 minutave ditën e enjte.

Sulmuesi i talentuar shënoi një super gol në minutën e 113’ të takimit mes Olympiakos dhe Arsenal, e vlefshme për Europa League. Goli i Aubameyang çoi rezultatin e përgjithshëm të dy ndeshjeve në 2-1 në favor të Arsenal, duke i dhënë londinezëve mundësinë e kualifikimit më tej.

Gjithsesi, grekët e Olympiakos nuk e kishin thënë fjalën e fundit, dhe Youssef El Arabi shënoi në minutat e fundit duke çuar rezultatin e përgjithshëm në 2-2, shifra këto që kualifikonin skuadrën greke për shkak të dy golave në fushë kundërshtare.

Në sekondat e fundit të lojës, Aubameyang kishte rastin e artë për të shënuar dhe dërguar Arsenal në 16 më të mirat e Europa League. Shumë pak metra larg portës, i gjendur vetëm për vetëm me portierin sulmuesi nuk arriti të shënonte. Dëshpërimi do të ishte fjalë e pakët për të përshkruar fytyrën e Aubameyang si dhe atë të trajnerit Arteta, teksa Arsenal e gjen kështu veten jashtë Europa League.

Vet sulmuesi i pyetur pas ndeshjes për episodin dramatik deklaroi:

“Ndihem shumë, shumë keq… Nuk e di. Nuk e kam idenë si ndodhi, nuk e di se si e humba. E di që mund të ndodhë, por as vet nuk e di se çfarë ndodhi në ato momente. Kisha mbase një kontraktim të vogël, por e di që nuk ka asnjë justifikim.”

Trajneri i Arsenal, Mikel Arteta tha pas ndeshjes:

“Është vërtet shumë e dhimbshme. Një zhgënjim i madh, por përsëri jam krenar me lojtarët e mi. Do të ishte fantastike nëse do të kalonim në fazën tjetër, por ata (lojtarët) kanë mbështetjen time për mënyrën sesi luajtën.”

Humbja ndaj Olympiakos ishte e para për vitin 2020, dhe vetëm e dyta e epokës Arteta te Arsenal. Gjithsesi, eleminimi nga kompeticioni europian ka lënë një shije mjaft zhgënjyese jo vetëm te “topçinjtë”, por sigurisht dhe te fansat e tyre.

Alteo është një kontribues kryesor në "Portali Sportiv". Ka një eksperiencë disa vjeçare në fushën e gazetarisë sportive! Përcjell me pasion lajmin drejt audiencës tonë!

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

More in Europa League