Connect with us

Futboll

Lojtarët shqiptarë më të paguar

frederik veseli

Futbolli është sporti më i popullarizuar në botë dhe në të njejtën kohë është shumë fitimprurës për lojtarët. Shumica e lojtarëve të kombëtares shqiptare dhe kombëtares kosovare luajnë në kampionatet më të mira të Europës dhe në klubet ku luajnë klasifikohen si lojtarët shqiptarë më të paguar.

Përvec dy kombëtarëve shqiptare (Kosova dhe Shqipëria), disa lojtarë shqiptarë luajnë dhe për kombëtare të tjera, ku bie në sy kombëtarja e Zvicrës me lojtarë si Xhaka dhe Shaqiri.

Frederik Veseli

frederik veseli - Lojtarët shqiptarë më të paguar
Frederik Veseli

Mbrojtësi i kombëtares shqiptare ka një kontratë me skuadren italiane të Empolit deri në vitin 2021. Nga kjo kontratë ai përfiton një pagë prej 250 mijë eurosh në sezon.

Berat Gjimshiti

Lojtarët shqiptarë më të paguar
Berat Gjimshiti

Berat Gjimshiti është një lojtar tjetër i kombëtares që luan në kampionatin italian. Ai luan me skuadrën e Atalantës ku ka një kontratë deri në vitin 2019 me një pagë 300 mijë euro në sezon.

Florent Hadërgjonaj

Florent Hadërgjonaj - Lojtarët shqiptarë më të paguar
Florent Hadërgjonaj

Florent Hadërgjonaj është gjithashtu njëri nga lojtarët shqiptar më të paguar më i ri te kombëtarja e Kosovës. Sezonin e kaluar luajti në Premier League me Huddersfield-in, klub i cili më pas ra në Championship. Florenti ka një kontratë tre-vjeçare me klubin anglez dhe përfiton 658 mijë pound në vit. Ai është lojtari i 14-të më i paguar në klub.

Enis Bardhi

enis bardhi - Lojtarët shqiptarë më të paguar

Enis Bardhi është mesfushori i skuadrës sponjolle së Levantes dhe njëkohësisht mesfushor i përfaqësueses së Maqedonisë. Ai ka një kontratë deri në vitin 2022 me Levanten me një pagë 648 mije euro në sezon.

Thomas Strakosha

thoma strakosha - Lojtarët shqiptarë më të paguar
Thomas Strakosha

Strakosha është portjeri i parë i kombëtares shqiptare dhe gjithashtu portjeri i parë i skuadres së Lazio-s në kampionatin italian. Ai ka një kontratë me skuadren e Lazios deri në vitin 2022 me një pagë 1 milion euro në sezon, duke e bërë portierin shqiptar një nga lojtarët shqiptar më të paguar.

Taulant Xhaka

Taulant Xhaka - Lojtarët shqiptarë më të paguar
Taulant Xhaka

Taulant Xhaka, si një nga lojtarët shqiptarë më të paguar është mesfushori i shqipërise dhe i skuadrës zvicerane së Baselit. Ai nënshkroi një kontratë 5 vjecare me skuadren e Baselit, kontratë që e bën atë lojtar të Baselit deri në vitin 2021. Paga e tij nuk është bërë e ditur por sipas spekulimeve arrin një pagë prej 1 milion eurove në sezon.

Riza Durmishi

riza durmishi
Riza Durmishi

Një tjetër lojtar i kombëtares shqiptare në radhët e skuadrës së Lazios. Ai ka një kontratë të gjatë me ekipin italian, kontratë që e bën atë lojtar të Lazios deri në vitin 2023 ne një pagë 1.1 milion euro në sezon.

Blerim Xhemali

Blerim Xhemali

Blerim Xhemali është shqiptar por që luan me kombëtaren Zvicerane. Ai është lojtar i skuadrës italiane Bologna ku ka nenshkruar një kontratë deri në vitin 2020 me një pagë 1.2 milion euro në sezon.

Valon Berisha

Valon Berisha

Valon Berisha luan me përfaqësuesen e Kosovës dhe skuadrën e Lazios. Ylli i përfaqësueses së Kosovës në sezon te klubi nga kryeqyteti italian fiton 1,5 milion euro, pagë që e bën atë lojtarin e 8 më të paguar në rradhët e ekipit të tij. Kontrata e tij skadon në vitin 2023. Lazio e transferoi Berishën nga skuadra e Red Bull Salzburg.

Milot Rashica

Milot Rashica
Milot Rashica

Milot Rashica është pjesë e Werder Bremenit dhe këtë edicion po shkëlqen me gola dhe asiste. Ylli nga Kosova ka kontratë  katër-vjeçare me Werderin, ku përfiton mbi 1 milion e 57 mijë euro në vit. 22 vjeçari është lojtari i shtatë më i paguar në klub.

Elseid Hysaj

Lojtari më i paguar i shqiptar në Serie A është Elseid Hysaj i Napolit. Mbrojtësi i Kombëtares së Shqipërisë njëkohësisht dhe kapiteni i kombëtares paguhet 1,6 milion euro në sezon nga skuadra napolitane, ndërsa ka kontratë deri në vitin 2022. 

Vedat Muriqi

Vedat Muriqi
Vedat Muriqi

Vedat Muriqi është sulmuesi i  perfaqësueses së Kosovës dhe njëkohësisht sulmuesi i skuadrës turke të Fenerbahce. Ai ka nënshkruar një kontratë 5 vjecare, deri në vitin 2023 me një pagë 1,7 milion euro në sezon.

Mesa duket gjigandi kosovar i ka justifikuar deri më tani paratë e derdhura nga skuadra turke për të, ku në këtë fillim të sezonit ka arritur të jetë lojtari më i mirë i Fenerbahces dhe lojtari kyc në ndeshjet kualifikuese të kombëtares.

Ai është lojtari më i paguar shqiptar që luan për kombëtaren e Kosovës dhe në kampionatin turk të futbollit.

Adnan Januzaj

adnan januzaj

Adnan Januzaj është një ndër lojtarët shqiptar që luan me përfaqsuesen e Zvicrës. Ish lojtari i Manchester United , i transferuar tek skuadra spanjolle e Real Sociedad në vitin 2017, nënshkroi  një kontratë 5 vjecare, deri në vitin 2022 me një pagë 2 milionë euro në sezon.

Edhe pse në një moshë të re ai është një ndër lojtarët shqiptarë më të paguar në Europë.

Xherdan Shaqiri

xherdan shaqiri
Xherdan Shaqiri

Sulmuesi Shqiptar i përfaqësueses Zvicerane që luan për klubin anglez të Liverpoolit është ndër lojtarët më të paguar shqiptar ku renditët i dyti pas Granit Xhakës.

Në vitin 2018 ai u ble nga skuadra e Liverpoolit për shumën e 13.5 milionë euro, i cili i pagoi skuadrës së Stoke City klauzolën e tij.

Ai nënshkroi një kontratë 5 vjecare me një pagë 3.38 milionë euro në sezon. Ai është gjithashtu lojtari Shqiptar më i suksesshëm ku ka arritur te ngrejë dy herë kupën e Champion League.

Granit Xhaka

Granit Xhaka

Mesfushori i skuadrës së Arsenalit , gjithashtu kapiten i përfaqësueses Zvicerane është lojtari shqiptar më i paguar për momentin. 

Ai u ble nga Arsenali në vitin 2016 nga skuadra gjermane e Borussia Monchengladbach për shumën 30-35 milion paund, ku nenshkroi një kontratë deri në vitin 2023 me një pagë 5.2 milionë paund.

Ndryshe nga lojtarët shqiptarë më të paguar që luajnë në Europë dhe fitojnë shuma jashtëzakonisht të mëdha , ata që luajnë në kampionatin shqiptar të futbollit i fitojnë këto shuma për 3-4 sezone ose më shumë.

Një provë e gjallë që Superliga Shqiptare do edhe shumë vite të tjera që të arrijë nivelin e ligave evropiane, për këtë arsye edhe lojtarët shqiptarë bëjnë të pamunduren që të luajnë nëpër kampionatet më të mira të Europës apo Botës.

Alteo është një kontribues kryesor në "Portali Sportiv". Ka një eksperiencë disa vjeçare në fushën e gazetarisë sportive! Përcjell me pasion lajmin drejt audiencës tonë!

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

More in Futboll