Connect with us

Futboll

20 kuriozitete për futbollin

20 kuriozitete rreth futbollit

Futbolli është loja më e përhapur në botë,e cila ndërthur forcën, shpejtësinë dhe aftësinë. Sado tifozë të zjarrtë të jeni,mund të ketë akoma shumë gjëra që nuk i dini rreth këtij sporti mahnitës.Më poshtë renditen 20 kuriozitete rreth futbollit.

1. Futbolli u shpik në Kinë rreth shekullit të tretë(p.e.s).Loja më e hershme në histori që i ngjante futbollit të sotëm është loja kineze cuju në kohën e Dinastisë Han. 

2. Gjatë një ndeshjeje, futbollistët përshkojnë mesatarisht 9,65 km.

3. Futbolli është sporti më i shikuar dhe më i luajtur në botë.

4. Goli më i shpejtë në histori është shënuar nga Gavin Stokes në vitin 2017.Ky gol u shënua nga pika e mesit të fushës në një kohë record prej 2,1 sekondash.

5. Maksimumi i golave të shënuar gjatë një ndeshjeje ndërkomëtare nga një lojtar është 13 gola. Ky rekord mbahet nga australiani  Archie Thompson në ndeshjen Australi-Samoa Amerikane,që përfundoi me fitoren e Australisë me rezultatin e thellë 31-0.

6. Kampionati i parë Evropian i Futbollit u mbajt në Francë dhe u fitua nga Bashkimi Sovjetik kundër Jugosllavisë me rezultatin 2-1.

7. Stadiumi më i madh në botë ndodhet në Korenë e Veriut në kryeqytetin Phenian dhe quhet Stadiumi 1 Maji Rungrado.Ai përmban 150.000 stola.

8. Numri maksimal i golave të shënuar nga një lojtar gjatë karrierës së tij është 805 gola. Ky rekord mbahet nga Josef Bican gjatë viteve 1931–1955.

9. Sheffield F.C është klubi i parë i futbollit në botë,i themeluar në vitin 1857.

10. Hera e parë që u përdorën numrat e fanellave të lojtarëve ishte më 25 gusht 1928 kur Sheffield Wednesday mundi Arsenalin me rezultatin 3-2. Sheffield Wednesday veshi numrat nga 1 deri në 11,ndërsa Arsenali veshi numrat nga 12 deri në 22.

11. Në futbollin profesionist,perimetri i një topi futbolli është 70 cm dhe të njëjtën formë dhe madhësi ka pasur 120 vjet më parë.

12. Neil Armstrong dëshironte të merrte një top futbolli në hënë, por NASA nuk e lejoi atë.

13. Transmetimi i parë i drejtpërdrejtë i një ndeshjeje futbolli u shfaq në televizion në vitin 1937.

14. Gjatë një ndeshjeje në vitin 1998,rrufeja vrau një ekip të tërë futbolli prej 11 lojëtarësh.

15. Bryce Brites,një foshnjë 20-muajshe,është futbollisti profesionist më i ri në botë.

16. Dino Zoff është lojtari më i vjetër në botë që fitoi Kupën e Botës në moshën 40 vjeç.

17. Katari planifikon të bëjë disa ndryshime në Kupën e Botës FIFA në 2022. Nuk është vetëm Kupa e parë Botërore e mbajtur në Lindjen e Mesme, por gjithashtu është duke u zhvendosur në dimër për mot më të freskët. Ata madje janë duke ndërtuar një qytet të ri që do të presë finalen.

18. Rekordin botëror për rezultatin më të thellë të njohur nga Libri i Rekordeve Guinness e mban ndeshja midis AS Adema kundër SO l’Emyrne. Kjo ndeshje futbolli u luajt më 31 tetor 2002 në Antananarivo, Madagaskar dhe përfundoi me rezultatin e thellë 149-0. SO l’Emyrne shënonte gola në portën e saj,në shenjë proteste ndaj arbitrit.

19. Ndeshja me më shumë tifozë pjesëmarrës në stadium ishte finalja e Kupës së Botës midis Uruguajit dhe Brazilit në vitin 1950 në Rio de Janeiro.Në stadium morën pjesë 199,854 njerëz dhe ndeshja përfundoi me fitoren Uruguajit 2-1.

20. Vendi i Groenlandës nuk ka qenë kurrë në gjendje të ketë një ekip të njohur nga FIFA. Kjo sepse ata nuk mund të rritin bar për të krijuar fushat e futbollit.

Blerimi është gjithashtu një nga kontribuesit tanë kryesorë, mbulon një gamë të gjërë artikujsh me një specialitet në departamentin e kurioziteteve sportive!

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

More in Futboll